15 tra. 2019

OKRUGLI STO „Knjiga-moj prijatelj“

„Nikad nećete naći odanijeg prijatelja od knjige“ citat je čuvenog pisca Ernesta Hemingweja, a taj citat su potvrdili i učenici Srednje tehničke škole na Okruglom stolu koji je održan 10.04.2019 godine u našoj školi. Srednja Tehnička škola je u proteklih godinu dana radila projekat „Nabavka novih naslova i bogaćenje bibliotečkog fonda školske biblioteke“ , a kao zaršnu fazu tog projekta naši najvredniji učenici-čitateljisu sa profesoricom Izetom Bešić Sinanovićpriredili Okrugli sto na temu „Knjiga-moj prijatelj“.

Zaključci Okruglog stola su bili da školska biblioteke Srednje tehničke škole pruža punu podršku njihovoj želji za čitanjem raznovrsnih sadržaja, osim obaveznih školskih lektira. U konačnici to našim učenicima pomaže u lakšem savladavanju raznih školskih obaveza, naročito pisanje psimenih zadaća iz jezika, bogaćenje rječnika, a samim tim i pomaže im izražavanje kod usmenog odgovaranja, te im olakšava komunikaciju sa drugim ljudima jer čitanjem bogate svoj rječnik i lakše izražavaju svoje misli i osjećanja. Osim toga učenici su naglasili da im čitanje pomaže i da se odmore od svakodnevnih aktivnosti i obaveza,upotpunjava im slobodno vrijeme i probuđuje maštu, jedna od učenica je to sročila citatom : „ Knjiga je san koji možeš da držiš u ruci“.

Poruka naših učenika-čitatelja na Okruglom stolu može se svesti na citat : „Čitač živi hiljadu života prije nego što umre, čovjek koji ne čita živi samo jedan.“

Želja naših učenika je da se nastavi sa nabavkom novih naslova u školskoj biblioteci, uz ispunjavanje njihovih prijedloga kao i do sada.

Planovi za dalji rad su im osim čitanja, formiranje Kluba čitatelja Srednje tehničke škole, koji će svojim raznim aktivnostima između ostalog ohrabriti i druge učenike da dio svog slobodnog vremena posvete čitanju.

Svečani dio Okruglog stola bio je posvećen proglašenju i nagrađivanju najvrednijih učenika- čitatelja, a za ovu školsku godinu to su: Numić Hidajeta i  Muratović Adelisa učenice IImd2, te Bahtić Amela učenica I ec razreda kojim od srca i ovim putem čestitamo u nadi da će nastaviti čitati i širiti svoju ljubav prema čitanju i knjizi.