22 stu. 2019

17.novembar-Medjunarodni dan srednjoškolaca u našoj školi

17.novembar-Medjunarodni dan srednjoškolaca Međunarodno vijeće studenata je 1939. godine u Londonu proglasilo 17. novembar Danom srednjoškolaca i to kao znak sjećanja na studentske demonstracije u Pragu koje su nacisti ugušili zatvorivši sve ustanove visokog obrazovanja u Češkoj i poslavši više od 1200 studenata u koncentracione logore, dok je devet studenata i profesora strijeljano.

Zbog toga se 17.novembar i širom Bosne i Hercegovine obilježava dugi niz godina kao Dan srednjoškolaca, dan kada se u fokus javnosti stavljaju srednjoškolci. U skladu s tim, Vijeće učenika naše škole pokrenulo je akciju povodom obilježavanja ovog datuma. U ponedjeljak, 18.11.2019.godine, organizovan je bazar za učenike i uposlenike naše škole. Tu su prodavani kolači kao dobrovoljnj prilozi učenika koji su prethodno adekvatno i upakovani. Također su i članovi sekcije „Kreativci“ izložili svoje umjetnine, ručno izrađene suvenire koje su do tada napravili. Sredstva koja su prikupljena usmjerena su u dalji rad Vijeća i organizovanje novih akcija.