23 ožu. 2023

LITERALNI RADOVI NAŠIH UČENICA OSVOJILI PRVU I TREĆU NAGRADU

Povodom obilježavanja 30 godina od formiranja 207. / 377. Viteške brigade „Pousorska ljuta“ raspisan je konkurs za najbolje literalne radove na temu „Pousorska ljuta brigada“.
Učenice naše škole osvojile su dvije nagrade.
Rad Ajne Turkeš, učenice četvrtog razreda Ekonomske škole odabran je kao najbolji rad.
Ajna kaže:“Volim da pišem, ali svoja djela uglavnom ne prezentujem javnosti. Drago mi je da je ovaj put bilo drugačije i što je upravo ovaj literalni konkurs promjenio moj način razmišljanja, Zahvaljujem se profesorici Alisi Ramić Dudić koja mi je bila velika podrška.“
Odlomak iz Ajninog rada: „ Kao djetetu to mi je bila bajka. Vojnici u odorama i puškama kao vitezovi u crtanim filmovima. Junačke borbe i ordeni herojstva za sitne stvari. A sada, sada mi je to sve jasnije. Nisu bile samo sitne stvari. Bilo je sve krupno, sve bolno, sve jako i poneka teška suza u majčinim očima, od čije se težine tone ali ipak,čvrsto stoji na nogama. Ova zemlja, ova država Bosna i Hercegovinai ovaj mali grad Tešanj imali su svoje hrabre i neustrašive jedinice heroja. Jedna od njih upravo jeste i 377. Viteška pousorska ljuta brigada…“
Treću nagradu usvojila je takođe učenica naše škole, Irvana Rošić, učenica četvrtog razreda medicinske škole.
„Ispran im je mozak sjećanjima na poginulog komšiju, dijete, trgovca, bajraktara.
Sjećanjima toliko jasnim čak nakon trideset godina. Ispran im je mozak posljedicama. Srušenim domom. Dijelom tijela kojeg više nema. Gelerim koji i dalje negdje miruju. Budimo iskreni, rat im ništa dobro nije donio. Samo im je uzeo. Uzeo je nešto što se ni danas ne cijeni dovoljno. Uzeo je živote. Živote znanin i neznanih.“ Dio je ovo Irvaninog rada.